Preskočiť navigáciu

Ako sa chrániť pred kliešťom a ochoreniami prenášanými kliešťami

21.05.2014

Jarné obdobie na Slovensku so sebou prináša aj aktivitu kliešťov, pričom v súčasnom obdobi evidujeme ich zvýšený výskyt. Ako je známe, kliešte sa vyskytujú hlavne v tráve a v nízkych porastoch, vo vidieckych i mestských lokalitách. Pri prechode cez miesta ich výskytu môžu kliešte uštipnúť človeka, čím vzniká riziko možného prenosu infekcie, v prípade ak kliešť bol predtým infikovaný.

S cieľom zvýšiť prevenciu a informovanosť detí a dospelých, Úrad verejného zdravotnictva Slovenskej republiky v spolupráci s Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb pripravil informačné letáky s tematikou Ako sa chrániť pred kliešťom a ochoreniami prenášanými klieťami.

V letákoch je možné nájsť užitočné informácie pre širokú verejnosť, od základných informácií ako sú: čo je to kliešť, jeho vývoj, najčastejší vyskyt až po informácie ako sa pred kliešťom chrániť, ako ho správne odstrániť a aké sú príznaky najčastejších ochorení prenášaných kliešťami - lymská borelióza a kliešťová encefalitída.

Pri príprave informačných letákov sme sa zamerali popri cieľovej skupine dospelých aj na deti, kde prostredníctvom animovaných obrázkov je možné motivovať deti k vlastnej ochrane pred kliešťom a tým pomôcť rodičom a učiteľom jednoduchšie kliešť u dieťaťa nájsť a čo najskôr odstrániť.

prof. MUDr. Ivan Rovný, PhD., MPH                    
hlavný hygienik Slovenskej republiky                  

Letáky na prevzatie

Leták Ako sa chrániť pred kliešťom - verejnosť (PDF, 3,9MB)

Leták Ako sa chrániť pred kliešťom - deti (PDF, 432KB)

Všetky aktuality