Preskočiť navigáciu

Stiahnutie lieku Fenistil, gto por 1x20 ml (fľ.skl.hnedá) z trhu

Zverejnené:02.11.2016
Typ informácie:Iné upozornenia

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí lieku Fenistil,  gto por 1x20 ml (fľ.skl.hnedá), číslo šarží R04798C a R01986A z úrovne distribučných spoločností a lekární.               

Dôvodom stiahnutia predmetných šarží lieku z trhu je zmena v registrácii - skrátenie času použiteľnosti lieku z 36 mesiacov  na 24 mesiacov.

V súvislosti s užívaním lieku Fenistil, neboli hlásené žiadne podozrenia na nežiaduce účinky lieku. Stiahnutie lieku má preventívny charakter.

Liek Fenistil obsahuje liečivo dimetindén maleát. Patrí do skupiny liekov zvaných antihistaminiká, ktoré sa používajú na liečbu príznakov alergie, ako sú kožná vyrážka, svrbenie, senná nádcha alebo ostatné alergické formy nádchy. Fenistil zabraňuje účinku histamínu, čo je jedna z látok uvoľňujúcich sa počas alergických reakcií. Fenistil zmierňuje svrbenie a dráždenie spôsobené kožnou vyrážkou, zmierňuje opuchy a príznaky alergickej nádchy, ako je výtok z nosa (sopeľ), kýchanie, svrbenie v nose a svrbenie a slzenie očí.

Dostupnosť liečby týmto nariadením ohrozená nie je, na trhu sú pacientom k dispozícii iné šarže v súlade s platnou registračnou dokumentáciou.

 Oznámenie o stiahnutí lieku Fenistil, gto por 1x20 ml (fľ.skl.hnedá) z trhu PDF 649.95 KB PDF 483.83 KB

 Metodický pokyn pre veľkodistribútorov a lekárne PDF 904.33 KB 12 KB